
Obecność słońca niewątpliwie dodaje energii i pobudza do działania. Powoduje wydzielanie serotoniny, wpływającej na nasz nastrój, która sprawia, że czujemy się szczęśliwi i radośni. Jednak zbyt duża ilość słońca oświetlającego pomieszczenia może utrudniać funkcjonowanie oraz nadmiernie nagrzewać mieszkanie. Czy rolety są skutecznym sposobem na zmniejszenie ilości wpadających promieni słonecznych?
Rolety okienne a ochrona przed promieniami słonecznymi
Okna, zwłaszcza usytuowane od strony południowej, na które promienie słoneczne padają bezpośrednio, wymagają odpowiedniej ochrony przed zbyt intensywnym światłem. Ostre słońce może utrudniać pracę przy komputerze, czy oglądanie telewizji. Jeśli pracując w domu, spędzasz wiele godzin przed ekranem komputera, to odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia będzie konieczne dla komfortu pracy oraz jej efektywności.
Niezależnie od rodzaju rolety, w kontekście odpowiedniej ochrony przed nasłonecznieniem, warto pamiętać o tym, że ciemne kolory rolet będą skuteczniej zaciemniać pomieszczenia, a dodatkowy system prowadnic bocznych pozwoli na dokładne przyleganie materiału do okna.
Jakie rodzaje rolet najlepiej chronią przed słońcem?
Odpowiednie rolety umożliwiają zaciemnienie mieszkania, zatrzymują promienie słoneczne, wpływają na niższą temperaturę w pomieszczeniach oraz pozwalają zadbać o prywatność. Dobierając rolety, warto zastanowić się jaki poziom zaciemnienia chcemy osiągnąć i przyjrzeć się ich podstawowym funkcjom, takim jak:
- Ochrona przed słońcem – w pomieszczeniach, takich jak kuchnia czy salon warto wybrać rolety, które nie tylko zmniejszą ilość promieni słonecznych wpadających przez okna, ale również będą stanowiły spójną całość z aranżacją pokoju. Rolety plisowane oraz rolety dzień-noc umożliwiają odpowiednie dozowanie nasłonecznienia i sprawdzą się, wszędzie tam, gdzie całkowite zaciemnienie nie byłoby praktyczne.
- Zaciemnienie – osiągnięcie dużego zaciemnienia w pomieszczeniu jest możliwe, instalując w oknach rolety zaciemniające. Wykonane z materiałów nieprzepuszczających promieni słonecznych, gwarantują 100% zaciemnienia. Takie rozwiązanie sprawdzi się doskonale w sypialniach. Do najpopularniejszych rolet tego typu zaliczają się rolety podgumowane.
- Odbicie światła – duże nasłonecznienie mieszkania ma wpływ również na temperaturę panującą w środku. Jeśli chcemy, aby nawet w gorące dni w naszym mieszkaniu panował przyjemny chłód, to w oknach powinny znaleźć się wewnętrzne rolety termoizolacyjne. Dzięki zastosowaniu specjalnych foliowych systemów z aluminiową powłoką skutecznie odbijają światło.
- Termoizolacja – jednym ze skuteczniejszych rozwiązań chroniących mieszkanie przed nagrzaniem jest zamontowanie rolet zewnętrznych. Ich szczelna konstrukcja (aluminium z wypełnieniem termoizolacyjną pianką) nie pozwala na przeniknięcie promieni słonecznych do środka, gwarantując pełne zaciemnienie oraz termoizolację. Nie zawsze jednak istnieje możliwość ich montażu.