Czym są i na jakich zasadach działają rolety rzymskie? 0
Czym są i na jakich zasadach działają rolety rzymskie?

Dobrze stworzona aranżacja wnętrz wiąże się z dbałością o wiele elementów. O efekcie końcowym decydują przecież detale, nawet te, które mogą nie być widoczne na pierwszy rzut oka. Większość projektantów uważa, że jednym z najważniejszych czynników jest przestrzeń wokół okien, ponieważ to właśnie ona decyduje o jasności i przytulności pomieszczenia. Nic więc dziwnego, że w wielu nowoczesnych projektach swoje zastosowanie mają rolety rzymskie. Czym są? Na jakich zasadach działają? I dlaczego są tak cenione? Na te i inne pytania odpowiada nasz artykuł.

Rolety rzymskie - czym są?

Rolety rzymskie to jedna z najciekawszych propozycji, jaką możemy zastosować w celu osłonienia i ozdobienia naszego okna. Dzielą się na dwie główne grupy, czyli rolety woalowe i rolety materiałowe. Pierwsza opcja, czyli rolety woalowe są wykonane na bazie jasnych, często półprzezroczystych tkanin, które przepuszczają dużą ilość promieni słonecznych. Z kolei rolety rzymskie materiałowe tworzone są z myślą o większej ochronie. Bazują na tkaninach, które w zależności od potrzeb użytkownika mogą wykazywać mniejszą lub większą grubość. Produkty z obu wspomnianych grup mogą z kolei mieć trzy sposoby wykończenia: z falbaną z falą, z falbaną prostą lub bez falbany. 

Rolety rzymskie są oryginalną propozycją przede wszystkim ze względu na swój wygląd. Ich struktura układa się w nachodzące na siebie poprzeczne pasy, dzięki czemu prezentuje się elegancko i ciekawie. To z kolei sprawia, że rolety pełnią nie tylko funkcję osłaniającą, ale także dekorującą. 

Rolety rzymskie są roletami płaskimi, a to oznacza, że nie posiadają pionowych fałd i marszczeń. Ważnym czynnikiem są z kolei fałdy poziome, które tworzą się podczas podciągania tkaniny do góry i które usztywniane są za pomocą tzw. szprosów, czy fiszbin. Dzięki przemyślanej konstrukcji tkanina jest idealnie płaska, jej boki równe w pionie, a zakładki - doskonale od siebie oddalone.  

Z czego wykonane?

Rolety rzymskie mogą być wykonane z różnego rodzaju materiału i to do nas należy ostateczny wybór. W wielu domach zastosowanie mają tkaniny naturalne, takie jak len i bawełna. Dzięki swojej delikatności i elegancji dopasowują się do pomieszczeń i sprawiają, że przestrzeń nabiera nowego, lekkiego wyrazu. Z drugiej strony istnieje grupa zwolenników sztucznych materiałów, takich jak poliamid i poliester. Tkaniny te prezentują się bardzo estetycznie, a przy tym są praktyczne, łatwe do utrzymania w czystości i odporne na odkształcenia. Są też świetną propozycją w mocno nasłonecznionych pokojach, gdzie promienie mogą negatywnie oddziaływać na rolety.

Wybierając rolety rzymskie, warto też z wrócić uwagę na grubość materiału, z jakiego zostały wykonane. Oczywiście im tkanina jest cieńsza, tym więcej światła przepuszcza. Z kolei grube, ciężkie propozycje mogą nie układać się zgodnie z naszymi potrzebami, a z czasem mogą nawet doprowadzić do uszkodzenia mechanizmu podnoszącego. 

Kolejnym czynnikiem jest kolor i wzór zastosowany na roletach. Oczywiście elementem ten warto dobrać do pozostałych przedmiotów znajdujących się w danym wnętrzu. W większości przypadku warto skorzystać z oferty eleganckich i ponadczasowych barw, które nie tracą swojej aktualności i pozwalają na tworzenie nowej, świeżej kompozycji w dowolnym momencie.  

Proste i praktyczne podnoszenie

Omawiając temat działania rolet rzymskich, nie sposób zapomnieć o ich wygodnym montażu. Polega on na przytwierdzaniu poszczególnych elementów do ściany, sufitu, czy wprost do ramy okiennej. Popularnym, a jednocześnie prostym sposobem montażu jest także skorzystanie ze specjalnych uchwytów, do których wciska się szyny aluminiowe. Sama tkanina mocowana jest z kolei przy pomocy praktycznych rzepów. Dzięki prostemu i szybkiemu procesowi, rolety okienne są doskonałym rozwiązaniem dla każdego, kto nie lubi majsterkować i nie posiada specjalistycznych narzędzi.

Nie mniej ważny jest sposób sterowania ułożeniem rolet. Odbywa się on za pomocą mechanizmu koralikowo-łańcuszkowego, sznurkowego lub koralikowego. Takie rozwiązanie daje nam możliwość dokładnej i sprawnej regulacji, co jest szczególnie ważne, gdy decydujemy się na ciężką i gęstą tkaninę, która wymaga starannie opracowanego rozwiązania. 

Z fiszbinami lub bez - co wybrać?

Wybierając rolety rzymskie, możemy skorzystać z ich dwóch głównych rodzajów: z rolet z fiszbinami lub bez fiszbin. Pierwsza grupa, czyli rolety rzymskie z fiszbinami dzielą się na produkty posiadające fiszbiny z tyłu lub z przodu. Największą popularnością cieszą się modele wyposażone w fiszbiny umiejscowione z tyłu. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że dzięki swojej konstrukcji doskonale sprawdzają się w dużych i szerokich oknach. Dodatkowo mimo ważnej funkcji nie rzucają się w oczy, dzięki czemu nie zaburzają aranżacji. Ich zastosowanie wprowadza ład i elegancję, ponieważ fałdy materiału mogą być ułożone w równych odstępach.  

Rzadziej stosowanym modelem są rolety rzymskie bez fiszbin. Ich zaletą jest prosty i klasyczny wygląd, który pasuje do modnego obecnie minimalistycznego wystroju. Brak dodatkowych wzmocnień sprawia jednak, że propozycje te sprawdzą się jedynie w przypadku wąskich okien i lekkich materiałów.  

Dodatkowe udogodnienia

Rolety rzymskie, choć same w sobie są rozwiązaniem doskonałym, mogą być wyposażone w dodatkowe udogodnienia. Jednym z nich jest genialny w swojej prostocie napinacz sznurka, który zapobiega jego plątaniu się. W celu zachowania doskonałego wyglądu stosowane jest też tzw. żyłkowe prowadzenie tkaniny, które sprawia, że materiał jest odpowiednio ułożony i się nie odgina. Warto także dodać, że większość oferowanych obecnie rolet rzymskich posiada wygodny mechanizm samoblokujący.

Nasza oferta

Rolety rzymskie sprawdzą się więc zawsze wtedy, gdy szukasz funkcjonalnego, ale estetycznego rozwiązania. Aby jednak dobrze spełniały swoje zadanie, warto wybrać produkt wysokiej jakości. Jeśli szukasz rolet, które dopasują się do Twojego domu, sprawdź naszą ofertę. Dla naszych klientów przygotowaliśmy nowoczesne rolety rzymskie, dostępne w różnych kolorach i stylach. Ich przystępna cena sprawia, że każdy może pozwolić sobie na odrobinę luksusu. Oferujemy modele, które blokują nawet 100% światła, ale także propozycje, które pozostawiają więcej swobody. W razie pytań i wątpliwości zachęcamy do kontaktu. Już dziś sprawdź, co możesz zyskać!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl