Jak dbać o rolety materiałowe? 0
Jak dbać o rolety materiałowe?

Nowoczesne aranżacje bazują na wielofunkcyjnych rozwiązaniach, które ułatwiają nam życie, a przy tym doskonale się prezentują. Takie właśnie są rolety materiałowe. Z jednej strony odpowiadają za regulowanie ilości promieni słonecznych, chronią nas przed spojrzeniami sąsiadów i wpływają na temperaturę, która panuje w naszym domu. Z drugiej strony mają oryginalną formę, dzięki której zmieniają zwykłe pomieszczenie w modną i estetyczną przestrzeń. Aby jednak rozwiązanie to służyło nam przez długie lata, należy o nie dbać, zwłaszcza jeśli w domu mieszkają dzieci lub osoby zmagające się z alergią. Co zatem powinniśmy robić, by rolety materiałowe zachowały swój dobry wygląd? Co jest wskazane, a co - zabronione? Na te i inne pytania odpowiada nasz artykuł. 

Codzienna dbałość

Aby rolety służyły nam przez wiele lat i prezentowały się naprawdę dobrze, należy dbać o nie regularnie. Co prawda, większość modeli posiada tzw. apreturę, jednak to nasze codzienne nawyki i szybkie reagowanie na zabrudzenia są kluczem do prawdziwego sukcesu. Systematyczne usuwanie kurzu zapobiega jego wnikaniu w tkaninę i sprawia, że materiał pozostaje świeży na dłużej. 

Warto jednak podkreślić, że stosowane metody muszą być dopasowane do rodzaju materiału i wskazań podanych przez producenta. Elementy te warto wziąć pod uwagę już na etapie dokonywania zakupu. 

Jak czyścić rolety materiałowe?

Podstawową czynnością wchodzącą w skład dbania o rolety jest ich regularne odkurzanie. Warto w tym celu wykorzystać poręczny, niewielki odkurzacz z akumulatorem, wyposażony w różnorodne końcówki. Dzięki jego formie będziemy w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków. 

W sytuacji, gdy głównym problemem jest sierść gromadząca się na materiałowych plisach, warto wykorzystać rolkę wyposażoną w powierzchnię klejącą. Z kolei jeśli na naszych roletach pojawią się drobne zabrudzenia, powinniśmy podjąć próbę ich usunięcia przy użyciu ściereczki z mikrofibry i małej ilości wody. Możemy także użyć delikatnych środków myjących, które nie uszkodzą tkaniny, ale pozwolą pożegnać nieestetyczne plamy.  

Rolety materiałowe a pranie w pralce

Wiele osób zastanawia się: czy rolety materiałowe mogą być prane w pralce? Okazuje się, że - ponownie - wszystko zależy od materiału, z jakiego są wykonane, a także od wskazań producenta. Najbezpieczniej jest prać elementy bawełniane lub poliestrowe. Z kolei propozycje bazujące na delikatnych, wymagających tkaninach, takich jak jedwab należy powierzyć specjalistom z pralni chemicznej.

Jeśli w ramach generalnych porządków decydujemy się na skorzystanie z pralki, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Oto one:

  • wybierz delikatny cykl, dedykowany do wrażliwych, wymagających materiałów,
  • skorzystaj z niskiej temperatury, która nie wpłynie negatywnie na plisy,
  • wypróbuj małą ilość detergentów, które nie wpłyną negatywnie na kolor rolet,
  • ustaw niskie wirowanie lub zupełnie z niego zrezygnuj,
  • po zakończonym cyklu rozłóż tkaninę do całkowitego wyschnięcia, układając plisy tak, by zapobiec powstawaniu zagnieceń.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl