Jak dobrać rozmiar rolet do okien? 0
Jak dobrać rozmiar rolet do okien?

Rolety zapewniają skuteczną ochronę przed słońcem i zapobiegają nagrzewaniu się pomieszczeń podczas upałów. Aby jednak zapewniały dostateczny komfort, muszą być właściwie dobrane. Podstawą jest dobór rolet w odpowiednim rozmiarze. Rolety nie mogą być ani zbyt wąskie, ani zbyt krótkie, gdyż w przeciwnym razie przez powstałe szczeliny do wnętrza nadal będą trafiały promienie słoneczne. Nie powinny być także zbyt długie, ponieważ może to zaburzyć całą estetykę okna. Jak więc dobrać takie, które będą idealnie pasowały do rozmiaru okna? Klucz do sukcesu tkwi w wykonaniu prawidłowych pomiarów. O tym, jak mierzyć okna, piszemy poniżej.

Jak zmierzyć okno przed zakupem rolety?

Okna przed doborem rolet można mierzyć na różne sposoby. Wykonanie właściwych pomiarów zależy jednak od tego, jaki rodzaj rolet się wybierze. Warto pamiętać, że na rynku znaleźć można co najmniej kilka modeli osłon okiennych, które znacząco różnią się sposobem montażu. Jedne montuje się do ściany, inne do wnęki okiennej, a jeszcze inne do ramy. Rolety dzień i noc, rolety mini, rolety wolnowiszące czy rolety w kasecie to zaledwie część z nich. Zanim więc dokona się pomiaru, trzeba wybrać osłonę w odpowiednim stylu. Dopiero później można zmierzyć okno, robiąc to samodzielnie lub korzystając z usług profesjonalistów. Darmowe pomiary stanowią niekiedy część oferty firm, które zajmują się sprzedażą i montażem rolet. Jedną z nich jest np. firma Osłony Okienne Sp. z o.o. z Bielska-Białej.

Pomiar okna w zależności od rodzaju rolety

W przypadku rolet dzień i noc, rolet w kasecie lub rolet mini, które najczęściej montuje się do ramy okna, zmierzyć trzeba szerokość szyby oraz całkowitą wysokość skrzydła. Przy czym szerokość rolety powinna być większa od szerokości szyby o 3-4 cm, a długość równa co najmniej wysokości skrzydła. Rolety wolnowiszące z kolei instaluje się na ścianie nad oknem. W ich przypadku należy zatem zmierzyć szerokość wnęki okiennej. Do otrzymanego wyniku warto dodać kilkanaście zapasowych centymetrów, najlepiej około 10-20, tak by zyskać pewność, że roleta w całości szczelnie zasłoni okno. Długość rolety wolnowiszącej także powinna być dłuższa od długości wnęki przynajmniej o kilka centymetrów.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl